Jak podchodzić do szczepionek?

Powstanie szczepionek z pewnością zrewolucjonizowało światową medycynę. Dzięki nim ludzkość nauczyła radzić sobie z wieloma groźnymi schorzeniami. Tego typu środki zaczęły powstawać już pod koniec XVIII wieku, a ich liczba na przestrzeni dziesięcioleci stale rosła. W XXI stuleciu dysponujemy wieloma szczepionkami, z części z nich korzystamy powszechnie.

Szczepi się głównie dzieci i młodzież – w Polsce obowiązkowe szczepienia dotyczą osób do 19 roku życia, a nie podporządkowanie się tym zasadom wiążę się z odpowiedzialnością administracyjną. Oczywiście, szczepienia są opłacalne, ponieważ mogą ochronić nasze pociechy przez wieloma poważnymi chorobami. Oprócz szczepień obowiązkowych, można również poddawać się innym szczepieniom. W dzisiejszych czasach posiadamy nawet szczepionki na mniej groźne bakterie i wirusy.

Pamiętać jednak należy, że ze szczepionkami nie można przesadzać, ponieważ z ich zażywaniem zawsze związane jest pewne ryzyko. Są również takie środki, które budzą nieco kontrowersji i nie wszyscy są przekonani do ich skuteczności. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby szczepionka na rotawirusy, która jest silnie krytykowana w Stanach Zjednoczonych. Przed kilkoma laty w Polsce media informowały nas o epidemii grypy i wywierały presję na rząd, żeby sprowadzić do naszego kraju odpowiednie środki.

Te nie zostały jednak zakupione i była to prawidłowa decyzja, ponieważ potem okazało się, że są nieskuteczne. Chociażby te dwa przypadki powinny skłonić nas do pewnego sceptycyzmu wobec szczepionek.

Wellbutrin XR - 300 mg opinie Havrix Adult cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *