Kontrowersje wokół obowiązkowych szczepień

Jeśli zastanawiamy się, na jakie choroby powinniśmy szczepić dzieci i kiedy to robić, to nasze dylematy powinien rozwiać obowiązujący w naszym kraju kalendarz obowiązkowych szczepień. Przypomnijmy, że w Polsce dzieci i młodzież do 19 roku życia w świetle prawa powinny stosować się do tego kalendarza.

W innym wypadku, przynajmniej w teorii, na rodziców mogą być nałożone kary pieniężne. W niektórych środowiskach wspomniany kalendarz budzi sporo kontrowersji.

Niektórzy buntują się przeciw obowiązkowi szczepienia dzieci i nie chcą, żeby państwo narzucało im tego typu działania przymusem. Takie argumenty mają charakter ideologiczny.

Mogą również być uwarunkowane kwestiami natury religijnej. Trudno więc z nimi dyskutować na płaszczyźnie naukowej.

Racjonalne argumenty można natomiast stosować w dyspucie na temat sensowności poszczególnych szczepień. Część chorób, na które trzeba szczepić dzieci, praktycznie nie funkcjonuje już w naszym społeczeństwie.

Trzeba mieć świadomość, że zażywanie szczepionek zawsze wiążę się z ryzykiem wystąpienia jakiś skutków ubocznych. Co prawda bardzo rzadko dochodzi do takich sytuacji, jednakże są one możliwe.

Dla małego dziecka zastrzyki są nie tylko bolesne, ale również stresujące, więc jeśli nie ma faktycznego zagrożenia ze strony danej choroby, to może lepiej byłoby zrezygnować z podawania na nią szczepionki? Poruszona tutaj tematyka z pewnością zasługuje na szersze potraktowanie. Powinno się jednak mówić o niej wykorzystując do tego fakty z dziedziny medycyny, a nie luźne domysły i koncepcje ideologiczne formułowane przez laików.

Tracrium 10mg/ml cena Fenoterol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *