Kontrowersje wokół szczepień

Bactroban opinie

W dzisiejszych czasach dysponujemy wieloma różnymi szczepionkami. W Polsce istnieje lista i kalendarz szczepień obowiązkowych dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia. Nie stosowanie się do tych zaleceń grozi nawet otrzymaniem grzywny, chociaż tego typu praktyki są raczej rzadko stosowane. W ostatnich latach pojawiło się wiele krytycznych komentarzy na temat obowiązkowych szczepień. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, ile z nich jest faktycznie rzeczowych i wartych rozważenia. W dzisiejszych czasach dzieci szczepi się, między innymi, na choroby, które w Europie występują bardzo rzadko albo wręcz sporadycznie.

Zdarza się przecież, że niezwykle groźne i dość często występujące schorzenia po prostu zanikają – tak stało się chociażby z czarną ospą, o której nie słyszymy już od 1978 roku. Szczepienia wywołują również stres i cierpienie u najmniejszych pacjentów. Jeśli jednak ma to być ceną ich odporności na groźne choroby, to jednak chyba warto stosować się do obowiązujących zaleceń. Za wpisaniem danej szczepionki na listę obowiązkowych często lobbują potężne koncerny farmaceutyczne. Istnieje więc ryzyko, że kiedyś na tej liście znajdzie się nie do końca bezpieczny i sprawdzony środek, który może komuś zaszkodzić. Zdaje się, że ogólnie rzecz biorąc, warto szczepić dzieci – w ten sposób wypowiada się większość specjalistów od medycyny.

Warto jednak również słuchać krytycznych opinii, ponieważ w niektórych wytaczanych argumentach znaleźć można wiele sensownych i logicznych myśli.

Vizendo 5mg opinie Fortum 500 opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *