Obowiązkowe i nieobowiązkowe szczepienia

Ludzie szczepią się na różnorakie choroby od końca XVIII stulecia. Dzięki temu medycynie udało się „poskromić” wiele chorób zakaźnych, które w przeszłości zbierały śmiertelne żniwo. W dzisiejszych czasach dysponujemy szczepionkami na wiele chorób, wśród których znajdują się nie tylko te bardzo groźne, ale również wiele mniej istotnych. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że dobrze jest zażyć szczepionki na wszystkie możliwe choroby.

W naszym kraju istnieją szczepienia obowiązkowe, które obejmują głównie dzieci i młodzież do 19 roku życia. Poza indywidualnymi przypadkami, korzystanie z tych szczepionek jest jak najbardziej wskazane i przydatne. Szczegółowe kalendarze szczepień są publicznie dostępne i można sobie je sprawdzić chociażby na kilku stronach internetowych. Przed każdym szczepieniem wskazane są właściwe badania lekarskie, które mają wykazać, czy nie istnieją jakieś przeciwskazania dla konkretnego pacjenta w kontekście danej szczepionki.

Może się więc zdarzyć, że specjalista orzeknie, że trzeba się wstrzymać z podaniem jakiegoś środka bądź też w ogóle nie jest on w danym przypadku wskazany. Oczywiście, dzieciom i młodzieży można podawać również inne szczepionki, a nie tylko te obowiązkowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze jest to właściwa decyzja. Nie wszystkie choroby są przecież tak popularne i tak groźne, że stanowią dla młodych ludzi realne zagrożenie.

Warto więc zapytać lekarza, czy dana szczepionka jest w ogóle potrzebna małemu pacjentowi.

Twinrix Adult Flixonase Nasule 400

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *