Szczepienia dla podróżujących

Podróże stwarzają możliwość poznania odmiennych kultur, ale także zwiększają ryzyko zetknięcia się ze szkodliwymi drobnoustrojami. Dotyczy to przede wszystkim wypraw w odległe rejony świata, a także krajów, w których panują złe warunki sanitarne.

Na kilka tygodni przed zagraniczną podróżą, należy zatem dokładnie sprawdzić, czy istnieje konieczność szczepień. Nie dotyczą one każdego kraju. Szczegółowe informacje, można uzyskać m.in. w placówkach medycznych.

Turyści szczepieni są zazwyczaj na błonicę, tężec i krztusiec. Wiele z tych chorób występuje jeszcze w poszczególnych rejonach świata. W niektórych przypadkach wystarczy zaaplikować dawkę przypominającą.

Zalecanym szczepieniem dla podróżnych jest także szczepienie przeciw WZW typu B. Szczepionka znajduje się w obowiązkowym kalendarzu szczepień, jednak sporo dorosłych, nigdy nie było szczepionych przeciw tej chorobie.

Przebywając w niektórych krajach, wzrasta ryzyko zarażenia Haemophilus influenzae typu b. Jest on jednym z czynników powodujących rozwój zapalenia opon. Szczepienie przeciw Hib jest szczególnie wskazane dla dzieci.

Odra jest jedną z tych chorób, które udało się praktycznie wyeliminować, dzięki podawaniu szczepionek. W dalszym ciągu występuje jednak na niektórych obszarach. Konieczność szczepień jest wówczas obowiązkowa, tym bardziej, iż w niektórych krajach brak szczepienia może spowodować, że turysta będzie miał problemu z przekroczeniem granicy.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca też przeprowadzenie poszczególnych szczepień, w zależności od podróży. Dla przykładu, podróżni wybierający się do Australii, powinni się zaszczepić przeciw polio, błonicy oraz tężcowi.

Seretide Dysk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *