Szczepienie dzieci – kontrowersje

Organizm każdego dziecka, nawet tego idealnie zdrowego, jest zdecydowanie słabszy od organizmu człowieka dorosłego. Jest on więc mniej odporny na wiele chorób, ale należy też pamiętać o tym, że również nie wszystkie środki farmaceutyczne powinno się dzieciom podawać.

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z czymś na kształt mody na zażywanie leków bez recepty oraz szczepienie się na wszelkie możliwe choroby. Rodzice muszą jednak bardzo uważać na to, żeby podawać swoim dzieciom wyłącznie te medykamenty, które są im faktycznie potrzebne, a do tego bezpieczne dla ich zdrowia.

Oczywiście, zaszczepienie dziecka powinno być najpierw skonsultowane z lekarzem – takie decyzje powinny być podejmowane wyłącznie przez specjalistów, chociaż są również szczepienia rutynowe, które obejmują całą populację znajdującą się w określonym przedziale wiekowym. Pamiętać należy, że kwestia szczepionek na wiele chorób nie jest oczywista.

Niektóre preparaty wzbudzają kontrowersje, a są też takie choroby, na które zwyczajnie nie ma sensu się szczepić, ponieważ są one zupełnie niegroźne dla większości ludzi. Jedni lekarze twierdzą, że warto się szczepić praktycznie na każdą chorobę, na którą opracowano szczepionki, ale są również tacy, którzy rzadko kiedy doradzają pacjentom takie kroki.

Nie ma tutaj uniwersalnych odpowiedzi, o czym świadczy chociażby to, że na rotawirusy szczepi się w wielu krajach, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych takie postępowanie jest silnie krytykowane.

często spotykana żółtaczka u psów bywa groźna dla zdrowia i życia pupila

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *