Szczepienie przeciw błonicy

Błonica jest chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez określone szczepy maczugowców. Dużą rolę w rozwoju tej choroby odgrywa toksyna produkowana przez maczugowce. Zakażenie błonicą następuje głównie poprzez drogę kropelkową.

Szczepionka przeciw błonicy składa się m.in. z toksyny, którą produkuje konkretny szczep maczugowca. Toksyna nie posiada jednak szkodliwych właściwości, dzięki zastosowaniu formaldehydu. Szczepienie przeciw błonicy znajduje się w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Określone dawki szczepionki umożliwiają uzyskanie odporności indywidualnej.

Szczepionka przeciw błonicy uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych. Odczyny poszczepienne występują rzadko, w dodatku mają krótkotrwały przebieg. U niektórych zaszczepionych obserwuje się miejscowy obrzęk lub zaczerwienienie. Szczepienie nie może być jednak przeprowadzone u wszystkich osób. Przeciwwskazaniem jest m.in. choroba zakaźna.

Szczepionka przeciw błonicy występuje w formie skojarzonej. Przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci. Szczepienie, poza błonicą, chroni także przed takimi chorobami, jak krztusiec i tężec. W niektórych przypadkach stosuje się jednak szczepionkę monowalentną, czyli zawierającą tylko jeden szczep danego drobnoustroja.

nasilona żółtaczka hemolityczna występująca u noworodków Donepex 5mg opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *