Szczepienie przeciw grypie

Arixtra

Grypa należy do chorób zakaźnych, które mogą doprowadzić do powstania licznych powikłań. Za rozwój grypy odpowiadają przede wszystkim wirusy Orthomyxoviridae. Występuje spora różnorodność tych wirusów, bowiem dzielą się one na poszczególne typy oraz podtypy. Objawami grypy jest gorączka, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Grypa jest niebezpieczna dla wszystkich, jednak największe zagrożenie stanowi dla dzieci oraz osób starszych.

Szczepienie przeciw grypie jest dobrowolne. Szczepionki zalecane są przede wszystkim dzieciom, kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na choroby przewlekłe oraz osobom starszym. Odczyny poszczepienne należą do rzadkości. Niekiedy występuje zaczerwienienie oraz bolesność w miejscu ukłucia.

Szczepienie nie jest zalecane osobą z wysoką gorączką bądź u których stwierdzono zespół Guillian-Barre. Ze względu na to, że w składzie szczepionki mogą znajdować się białka jaja kurzego, przeciwwskazaniem jest alergia.

Szczepionkę aplikuje się domięśniowo. Dawka zależy od wcześniejszych szczepień na grypę. Nie ma możliwości stosowania dawek przypominających.

BENLYSTA 120 mg ulotka zapalenie wątroby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *