Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Ultiva 2mg

Za rozwój kleszczowego zapalenia mózgu odpowiada wirus znajdujący się w ślinie kleszcza. W momencie ukąszenia przez kleszcza, do organizmu człowieka wprowadzany jest także ten patogen, który osadza się zazwyczaj w układzie nerwowym człowieka. Największą zachorowalność obserwuje się w okresie wiosenno-letnim. Niekiedy infekcja przebiega bezobjawowo. Często jednak dochodzi do porażenia nerwów, a także niedowładów.

Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu zalecane jest osobom, które narażone są na regularny kontakt z kleszczami. Dotyczy to także osób, które często spacerują po lasach i łąkach, ponieważ w tych miejscach występuje najwięcej kleszczy. Szczepienie uznawane jest za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania tej chorobie. Nie jest ono obowiązkowe. Przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które znajdują się w wysokiej grupie ryzyka.

Szczepienie może być przeprowadzone u dzieci, które ukończyły 1. rok życia. Podstawowe szczepienie składa się z trzech dawek szczepionek, które podawane są w określonych odstępach czasu. Zaleca się przyjmowanie także dawek przypominających.

szczepionka żółtaczka Sensodyne Ultraszybka Ulga ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *