Szczepienie przeciw wściekliźnie

duac informacja dla pacjentów Valtrex 500mg opinie

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt, która może występować także u człowieka. Za jej rozwój odpowiadają wirusy z rodzaju Lyssavirus. Wirusy bytują głównie w organizmach zwierząt dzikich, takich jak lisy, nietoperze czy zające. Wirus może się jednak przenieść na człowieka, głównie poprzez ugryzienie przez zarażone zwierzę lub oślinienie.

Głównym celem wirusa wścieklizny jest układ nerwowy. Początkowo u chorych występuje gorączka, zmęczenie. W rzadkich przypadkach pojawiają się halucynacje. Następnie u chorego obserwuje się skrajne pobudzenie, a także światłowstręt oraz wodowstręt. Często pojawiają się skurcze mięśni.

Szczepienie przeciw wściekliźnie okazało się jedną z najskuteczniejszych metod w zapobieganiu tej choroby. Szczepienie zalecane jest przede wszystkim lekarzom weterynarii, pracownikom laboratoryjnym, którzy prowadzą badania nad wirusami wścieklizny, a także turystom, którzy często podróżują do krajów, gdzie choroba jest powszechna.

W skład szczepionki wchodzą inaktywowane, zabite wirusy, które pozyskuje się z hodowli komórkowych bądź przy wykorzystaniu tkanki nerwowej poszczególnych zwierząt. W Polsce dopuszczone do obrotu są dwie szczepionki nowej generacji. Występują one w formie liofilizowanej. Można je aplikować domięśniowo albo podskórnie.

Szczepionki, które zostały przygotowane na bazie hodowli komórkowej, zaliczane są do bezpiecznych. Najczęściej nie powodują powstania odczynów poszczepiennych. Przeciwieństwem są szczepionki uzyskane na bazie tkanek nerwowych. Po ich aplikacji często obserwuje się powstanie odczynów poszczepiennych o podłożu neurologicznym.

zapalenie wątroby leczenie Sensodyne Whitening ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *