Szczepionki to nie cukierki

zoltaczka objawy

Kiedy ogląda się telewizyjne reklamy, to trudno nie zauważyć, że znaczny procent z nich stanowią spoty stworzone przez koncerny farmaceutyczne. Z pewnością, ma to przełożenie na większą sprzedaż leków bez recepty, które nie zawsze są nam potrzebne, a z których niektóre osoby korzystają zbyt często. Specjaliści od sprzedaży starają się jednak przekonać nas, że żeby zachować zdrowie, powinniśmy po nie sięgać. Podobnie jest ze szczepionkami, chociaż tutaj lobbing przebiega na zupełnie innym poziomie.

Wiele osób jest przekonanych, że najlepiej jest zaszczepić się na wszystkie możliwe choroby, a szczepionki są zupełnie niegroźnymi środkami. Oczywiście, są one bardzo skrupulatnie testowane, zanim trafią do obiegu, jednak nie oznacza to, że można stosować je w nieograniczonych ilościach. W Polsce szczepi się głównie dzieci. Wiele środków podaje się im obowiązkowo (kalendarz obowiązkowych szczepień dotyczy dzieci i młodzieży do 19 roku życia) i trzeba przyznać, że jest to dobre rozwiązanie.

Są to jednak szczepionki na najgroźniejsze choroby, przy których nie warto podejmować ryzyka, ponieważ może się to skończyć fatalnie. Młodych ludzi nie powinno się jednak szczepić na wszystko, na co tylko można ich zaszczepić – to byłoby nierozsądne i żaden profesjonalny lekarz nie poleci nam takiego rozwiązania. Leki bez recepty i szczepionki to nie są cukierki, które można podawać dzieciom bez przerwy. Zawsze są to przecież środki chemiczne obce naszemu organizmowi.

Pamiętać również należy o niepożądanych odczynach poszczepiennych.

nasilająca się żółtaczka związana z karmieniem piersią to powód by odwiedzić lekarza Hiberix opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *